Wielki Czwartek powiązany jest z pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii oraz sakramentu święceń.
Dzień ten obchodzony jest zwyczajowo jako dzień kapłaństwa. Obchody Wielkiego Czwartku rozpoczynają się Mszą Krzyżma, która odbywa się w katedrze. Podczas tej liturgii biskup miejsca błogosławi oleje chorych i oleje katechumenów, a także dokonuje poświęcenia oleju krzyżma, czyli mieszanki oliwy i balsamu używanej do namaszczeń podczas sakramentów - chrztu, bierzmowania oraz święceń, a także do konsekracji, ślubów wieczystych, sakry biskupiej. Na tej Mszy Świętej obecna jest na ogół duża liczba kapłanów. >>>

Dołącz do nas!






